Najważniejsze trendy w projektowaniu stron internetowych w 2023 roku.

wróć do artykułów
20/09/2023

W dzisiejszym dynamicznym świecie internetu, projektowanie stron internetowych jest stale w fazie ewolucji. Nowe technologie, zmieniające się preferencje użytkowników i rosnąca konkurencja wymuszają na projektantach stron ciągłe dostosowywanie się do najnowszych trendów. W artykule tym zajmiemy się pięcioma najważniejszymi trendami w projektowaniu stron internetowych, które kształtują ten obszar w 2023 roku. Te trendy nie tylko ułatwiają stronom internetowym przyciąganie uwagi użytkowników, ale także zapewniają wyższy poziom zaangażowania i satysfakcji użytkowników.

 

 

Dominacja UX/UI w Projektowaniu Stron Internetowych.

 

Doświadczenie użytkownika (UX) i interfejs użytkownika (UI) stały się niekwestionowanymi priorytetami w dziedzinie projektowania stron internetowych. W 2023 roku obserwujemy dalszą dominację tych dwóch kluczowych aspektów, które odgrywają decydującą rolę w kształtowaniu sukcesu witryn online.

 

UX, czyli doświadczenie użytkownika, koncentruje się na tworzeniu stron internetowych, które są intuicyjne, łatwe w nawigacji i dostarczają użytkownikom wartościową treść. Dla użytkowników oznacza to, że mogą szybko znaleźć to, czego szukają, bez zbędnych kroków czy zakłóceń. Odpowiednio zaprojektowane UX prowadzi do wyższej satysfakcji użytkowników, zwiększa czas spędzony na stronie oraz poprawia wskaźniki konwersji.

 

UI, z drugiej strony, zajmuje się wyglądem i układem strony. Estetyka strony, jakość grafik, czytelność tekstu i ogólna wrażliwość wizualna są kluczowe. Dzięki odpowiedniemu UI, strona staje się atrakcyjna i przyjemna dla oka użytkownika. To z kolei może zachęcić go do dłuższego pozostawania na stronie i eksplorowania treści.

Znaczenie UX/UI nie jest jedynie kwestią estetyki czy komfortu użytkownika. Ma również istotny wpływ na wyniki biznesowe. Strona internetowa, która oferuje doskonałe UX/UI, może przyciągać większą liczbę odwiedzających, utrzymywać ich na stronie na dłużej, zwiększać konwersje i budować lojalność klientów. Dlatego firmy projektujące strony internetowe muszą inwestować w ekspertów od UX/UI, aby zapewnić, że ich klientom dostarczane są strony internetowe o najwyższym poziomie jakości i efektywności. W dzisiejszym konkurencyjnym świecie online, dominacja UX/UI to klucz do osiągnięcia sukcesu w projektowaniu stron internetowych.

 

 

Przykłady stron internetowych z doskonałym UX/UI.


1. Apple (www.apple.com):

Apple jest znane z doskonałego UX/UI dzięki starannemu podejściu do projektowania. Ich minimalistyczny, intuicyjny i estetyczny interfejs sprawia, że korzystanie z urządzeń i usług Apple jest płynne i satysfakcjonujące. Zaawansowane funkcje, takie jak gesty i spersonalizowane rekomendacje, tworzą doskonałe doświadczenie użytkownika, jednocześnie zachowując prostotę i przejrzystość. Apple stawia na jakość wykonania, co sprawia, że ich produkty są nie tylko efektywne, ale także przyjemne w użyciu, co wpływa na lojalność klientów.
2. Airbnb (www.airbnb.com):

Airbnb jest doceniane za doskonałe UI/UX dzięki przejrzystemu interfejsowi użytkownika, który umożliwia łatwe przeglądanie i rezerwowanie ofert wynajmu mieszkań i domów na całym świecie. Strona jest intuicyjna, a wyszukiwanie jest precyzyjne, pozwalając użytkownikom znaleźć idealne miejsce na pobyt. Dodatkowo, obszerne galerie zdjęć i recenzje pomagają użytkownikom podjąć informowane decyzje. Airbnb kładzie duży nacisk na spersonalizowane rekomendacje i komunikację, co dodatkowo podnosi jakość doświadczenia użytkownika.

 


3. Trello (www.trello.com):

Trello cieszy się uznaniem dzięki doskonałemu UI/UX, zapewniając intuicyjny i łatwy w obsłudze interfejs do zarządzania projektami i zadaniami. Prosty układ tablic i kart pozwala użytkownikom na klarowne organizowanie i monitorowanie postępów w zadaniach. Przejrzysta struktura, kolorowe etykiety i możliwość przypisywania terminów pomagają w efektywnym zarządzaniu zadaniami. Trello dostarcza użytkownikom narzędzi do spersonalizowania swojego środowiska pracy, co przekłada się na wygodę i zadowolenie użytkowników.


 

 

Responsywne i mobilne projektowanie


W erze smartfonów i tabletów, responsywne projektowanie to nie tylko opcja, ale konieczność. Trend ten utrzymuje się w 2023 roku, gdzie coraz więcej użytkowników przegląda strony internetowe na urządzeniach mobilnych. Projektowanie, które dostosowuje się do różnych rozmiarów ekranów, zapewnia lepsze doświadczenia użytkowników i korzystniejszy wynik SEO. Progressive Web Apps (PWA) to również innowacja, która nadal nabiera tempa, łącząc zalety aplikacji mobilnych z przeglądaniem internetowym.


Jednym z przykładów strony internetowej, która doskonale dostosowuje się do różnych urządzeń, jest strona "BBC News" (www.bbc.com). Ta witryna informacyjna znana jest ze swojego responsywnego projektu, który zapewnia optymalne doświadczenie użytkownika niezależnie od urządzenia, na którym jest przeglądana.

 

Na przykład, gdy przeglądasz witrynę "BBC News" na komputerze, widzisz pełniejszy układ strony z szerokimi kolumnami tekstu i rozbudowanymi sekcjami. Jednak, jeśli otworzysz tę samą stronę na smartfonie lub tablecie, zauważysz, że zawartość dostosowuje się dynamicznie do mniejszego ekranu. Tekst jest czytelny, obrazy są skalowane, a nawigacja jest zoptymalizowana dla ekranów dotykowych.

 
Dzięki temu użytkownicy mogą łatwo przewijać się przez treści i uzyskiwać dostęp do najważniejszych wiadomości bez konieczności zbliżania lub przewijania poziomego.

Strona "BBC News" to dobry przykład, jak responsywne projektowanie umożliwia dostarczenie spójnego i użytecznego doświadczenia użytkownika na różnych urządzeniach, bez względu na rozmiar ekranu.

 

 

 

Minimalistyczny Design i Mikrointerakcje w Projektowaniu Stron Internetowych


Minimalistyczny design i mikrointerakcje to dwie kluczowe koncepcje w projektowaniu stron internetowych, które wprowadzają elementy subtelności, elegancji i użyteczności do interfejsu użytkownika.


Minimalistyczny design

to podejście, które skupia się na prostocie i redukcji elementów do niezbędnego minimum. Strony internetowe o minimalistycznym designie cechują się czystym układem, przestrzenią negatywną i skoncentrowaną treścią. Brak zbędnych ozdobników pozwala użytkownikom skupić się na istotnych informacjach i działać bez zbędnych zakłóceń.


Mikrointerakcje

to subtelne reakcje interfejsu na działania użytkownika. To np. animacje przycisków, zmiany kolorów czy delikatne dźwięki. Mikrointerakcje nadają stronie internetowej życie, sprawiając, że użytkownicy czują się bardziej zaangażowani i zrozumiani. Przykładowo, przycisk "Lubię to" na platformie społecznościowej może subtelnie zmieniać kolor po kliknięciu, co informuje użytkownika o pomyślnym oddaniu głosu.

 

Równoczesne stosowanie minimalistycznego designu i mikrointerakcji tworzy doskonałe UX. Minimalizm sprawia, że strona jest przejrzysta i czytelna, podczas gdy mikrointerakcje dodają elementów interakcji i przyjemności. To podejście jest coraz bardziej popularne, ponieważ pomaga w tworzeniu stron, które są zarówno estetyczne, jak i funkcjonalne, co przekłada się na zadowolenie użytkowników i skuteczność witryn internetowych.

 

www.stripe.com - Przykład strony internetowej z minimalistycznym designem i mikrointerakcjami.Ciemny Motyw i Odważne Kolory w Projektowaniu Stron Internetowych


Ciemny motyw

to trend, który zdobywa coraz większą popularność w projektowaniu stron internetowych. Zamiast tradycyjnego białego tła, ciemny motyw wykorzystuje głębokie kolory, takie jak ciemna szarość lub czern, jako tło strony. Ten trend ma kilka zalet:

  • Redukuje zmęczenie wzroku: Ciemne tło zmniejsza ilość emitowanego światła, co jest mniej męczące dla oczu, zwłaszcza podczas długotrwałego przeglądania.
  • Podkreśla treść: Jasnokolorowe elementy, takie jak tekst i grafika, wybijają się na ciemnym tle, co pomaga w skupieniu uwagi użytkownika na istotnych informacjach.
  • Nadaje elegancję: Ciemny motyw jest często kojarzony z luksusem i nowoczesnością, co może przyciągnąć bardziej wymagających użytkowników.

Odważne kolory

to kolejny trend, który ożywia projektowanie stron internetowych. Zamiast stosować tradycyjne, stonowane palety kolorów, projektanci coraz częściej wybierają jaskrawe i odważne kolory, aby przyciągnąć uwagę użytkowników. To podejście ma kilka korzyści:

  • Wyróżnia się: Strona internetowa z odważnymi kolorami wyróżnia się w tłumie i łatwo pozostaje w pamięci użytkowników.
  • Kreuje emocje: Kolory mają moc wywoływania emocji. Odważne kolory mogą wywołać entuzjazm, radość lub zainteresowanie.
  • Podkreśla markę: Wykorzystanie unikalnej kolorystyki może pomóc w budowaniu rozpoznawalności marki i zapadnięciu w pamięć użytkowników.

www.github.com - Przykład strony internetowej z  z ciemnym motywem.W niniejszym artykule omówiliśmy pięć kluczowych trendów w projektowaniu stron internetowych na rok 2023. Pierwszy punkt dotyczył dominacji UX/UI, podkreślając znaczenie doskonałego doświadczenia użytkownika i intuicyjnego interfejsu. Następnie zwróciliśmy uwagę na responsywne i mobilne projektowanie, które staje się coraz istotniejsze w erze urządzeń mobilnych.

 

Kolejny trend to minimalistyczny design i mikrointerakcje, które dodają elegancji i funkcjonalności witrynom internetowym. Przeszliśmy także do analizy ciemnego motywu i odważnych kolorów jako sposobu na przyciągnięcie uwagi użytkowników i nadania stronie unikalnego charakteru. Ostatnim punktem były interakcje głosowe i rzeczywistość wirtualna, które odgrywają coraz większą rolę w projektowaniu interfejsów.

 

Warto pamiętać, że projektowanie stron internetowych to dynamiczna dziedzina, która ciągle ewoluuje. Śledzenie tych trendów i dostosowywanie się do nich może pomóc projektantom i firmom osiągnąć sukces online. Niezależnie od tego, czy to minimalistyczny design czy zaawansowane technologie, doskonałe projektowanie stron internetowych to klucz do przyciągania i zadowalania użytkowników w świecie wciąż zmieniających się oczekiwań.

Szukasz firmy programistycznej?

Porozmawiaj z nami

Jesteśmy otwarci na wszelkie pomysły.

Edytor kodu do tworzenia aplikacji webowych, internetowych