Strona dostępna mobilnie

wróć do artykułów
29/03/2023

Jak zwiększyć ilość odwiedzających moją stronę?

 

Według statystyk, około 60% ruchu na stronach internetowych pochodzi z urządzeń mobilnych, a ta liczba ciągle rośnie. Dlatego ważne jest, aby strona była łatwo dostępna i wygodna do użytkowania na różnych urządzeniach, w tym na telefonie komórkowym.

 

Ponadto, Google wprowadził w 2015 roku nowy algorytm indeksujący strony internetowe, który uwzględnia responsywność strony. Oznacza to, że strony, które są zaprojektowane w sposób responsywny - tak, aby dostosować się do różnych rozmiarów ekranów, będą miały lepsze pozycje w wynikach wyszukiwania na urządzeniach mobilnych, co może przekładać się na większy ruch na stronie.

 

Istnieją różne sposoby, aby upewnić się, że strona internetowa działa poprawnie na urządzeniach mobilnych:

  • Upewnij się, że strona ma szybki czas ładowania - im szybciej strona się ładuje, tym lepiej dla użytkowników. Dlatego warto zadbać o zoptymalizowanie obrazów, kodu HTML i CSS oraz wykorzystać narzędzia takie jak cache i kompresję.
  • Wykorzystaj dostępne technologie - na przykład HTML5, CSS3, czy JavaScript, które są specjalnie zaprojektowane do pracy na urządzeniach mobilnych.
  • Zminimalizuj użycie Flasha - Flash nie jest obsługiwany na niektórych urządzeniach mobilnych i może powodować problemy z wyświetlaniem strony.
  • Zapewnij odpowiednią wielkość przycisków - przyciski powinny być łatwe do naciśnięcia palcem, nawet jeśli użytkownik korzysta z małego ekranu.
  • Dostosuj interakcje - na przykład przewijanie, powiększanie i pomniejszanie powinny działać łatwo i intuicyjnie.

 

Ale przede wszystkim stosuj responsywny design - czyli taki projekt strony, który automatycznie dostosowuje się do różnych rozmiarów ekranów urządzeń mobilnych. Dzięki temu użytkownicy będą mieli łatwiejszy dostęp do zawartości strony i nie będą musieli przesuwać ekranu na boki lub przybliżać, aby przeczytać tekst.

 

 

Responsive Web Design – czym jest?

 

Responsive Web Design to podejście projektowe, które umożliwia tworzenie stron internetowych, które automatycznie dostosowują się do różnych urządzeń i rozmiarów ekranów. Oznacza to, że strona wygląda i działa dobrze na komputerach, tabletach, smartfonach i innych urządzeniach z różnymi rozdzielczościami ekranu. Pamiętaj, że wiele osób korzysta z Internetu wyłącznie za pomocą urządzeń mobilnych, więc warto zadbać o to, aby Twoja strona działała dobrze na takich urządzeniach.

 

Strona nie działa na urządzeniu mobilnym?

Możliwe, że trafiłeś na starszą, lub źle zaprojektowaną witrynę. W wypadku takich stron jedyną opcją jest przeglądanie ich w wersji na komputer. Stroni internetowe, które obsługują Responsive Web Design nie mają takiego problemu, ponieważ dzięki wbudowanej elastyczności swoich elementów, są w stanie dopasować się do potrzeb użytkowników z różnymi urządzeniami o różnej wielkości ekranów.

 

Czy trzeba robić osobną wersję strony na telefon?

Kiedyś, aby stworzyć dobrze wyglądającą stronę internetową, projektanci musieli tworzyć oddzielne wersje dla różnych urządzeń. Dzięki Responsive Web Design, można stworzyć jedną stronę, która automatycznie dostosowuje się do rozmiaru ekranu, na którym jest wyświetlana.

 

Jak działa Responsive Web Design?

Responsive Web Design opiera się na trzech podstawowych elementach: elastyczne siatki (fluid grid), elastyczne obrazy i media queries.

 

  • Elastyczne siatki to technika projektowania, która pozwala na tworzenie stron internetowych, w których elementy są ułożone na siatce, która dostosowuje się do rozmiaru ekranu. Wszystkie elementy na stronie są ustawione w odpowiednich kolumnach i wierszach, które zmieniają swoją szerokość, w zależności od rozmiaru ekranu.
  • Elastyczne obrazy to technika, która pozwala na skalowanie obrazów wraz z rozmiarem ekranu. Dzięki temu obrazy nie tracą jakości i nie zostają przycięte na mniejszych ekranach.
  • Media queries to kod CSS, który pozwala na określenie stylów dla różnych rozmiarów ekranu. Dzięki temu można ustawić różne style dla różnych rozmiarów ekranu, co umożliwia dopasowanie strony do konkretnego urządzenia.

 

 

Dlaczego warto stosować Responsive Web Design?


Responsive Web Design ma wiele zalet. Po pierwsze, umożliwia tworzenie stron internetowych, które wyglądają dobrze na różnych urządzeniach, co poprawia doświadczenie użytkownika. Po drugie, dzięki temu, że projektuje się tylko jedną wersję strony, oszczędza się czas i koszty związane z tworzeniem i utrzymywaniem wielu wersji strony. Po trzecie, Responsive Web Design wpływa pozytywnie na pozycjonowanie strony w wynikach wyszukiwania, ponieważ Google preferuje strony dostosowane do różnych urządzeń. Responsive Web Design stał się dzisiaj standardem, bez którego ciężko jest wypromować swoją stronę. Dlatego oprócz SEO jest podstawową technologią konieczną do utrzymania swojej pozycji w Internecie. Tworzone przez nas strony obsługują RWD, dlatego wygodnie korzysta się z nich na wszystkich urządzeniach.

Szukasz firmy programistycznej?

Porozmawiaj z nami

Jesteśmy otwarci na wszelkie pomysły.

Edytor kodu do tworzenia aplikacji webowych, internetowych