UX - czym jest i dlaczego warto nad nim pracować

wróć do artykułów
29/03/2023

Co to jest UX?

 

UX (ang. User Experience) to termin, który odnosi się do jakości doświadczenia użytkownika podczas interakcji z produktem lub usługą. Mówiąc dokładniej, User Experience to zbiór wszystkich wrażeń i uczuć jakie wywołuje w użytkowniku kontakt z danym produktem lub usługą. UX jest ważny dla każdego rodzaju stron internetowych, aplikacji mobilnych, urządzeń elektronicznych i oprogramowania. Dobry UX design to taki, który zapewni użytkownikowi jak najlepsze doświadczenie podczas korzystania z usługi.  Przemyślane stworzenie takiego doświadczenia zapewnia jak najbardziej pozytywne wrażenia użytkownikowi, już na poziomie oferty.

 

Konsumenci doświadczają setek interakcji z produktami każdego dnia. Korzystamy z produktów i usług w prawie każdej dziedzinie życia. Zakupy, przygotowanie lub zamówienie jedzenia, wybór stroju na dany dzień, słuchanie muzyki i podcastów, droga do pracy, często jazda z nawigacją, nawet rozmowa przez telefon, czy wypicie filiżanki kawy, to sytuacje w których zbieramy i przetwarzamy doświadczenia. Interakcje z produktami wywołują więc na co dzień dużo emocji, zarówno pozytywnych jak i negatywnych.

 

Po co zajmować się UX?

 

UX ma kluczowe znaczenie dla sukcesu produktu lub usługi, ponieważ decyduje o tym, czy użytkownicy będą chętnie z niej korzystać, czy też szybko zrezygnują z używania jej na rzecz konkurencyjnego rozwiązania. Dlatego projektowanie UX jest ważnym elementem każdej usługi, a projekty UX powinny być realizowane z myślą o potrzebach i celach użytkowników.

 

Dobry UX (User Experience) na stronie internetowej jest niezwykle ważny, ponieważ ma wiele korzyści zarówno dla użytkowników, jak i dla właścicieli strony. Jest wiele powodów dla których warto zadbać o dobry UX na swojej stronie:

 

 1. Pierwsze wrażenie
  UX jest często pierwszym kontaktem użytkownika z Twoją stroną. Jeśli użytkownik ma pozytywne doświadczenia i łatwość korzystania z Twojej strony od samego początku, jest większe prawdopodobieństwo, że zatrzyma się na niej dłużej i będzie miał pozytywne wrażenie o Twojej marce.

 2. Zwiększenie konwersji
  Dobry UX może znacznie wpłynąć na konwersję na Twojej stronie. Jeśli użytkownicy łatwo znajdują to, czego szukają, i mają pozytywne doświadczenia podczas przeglądania Twojej strony, są bardziej skłonni do podjęcia pożądanej akcji, takiej jak zakup produktu, wypełnienie formularza kontaktowego lub subskrypcja newslettera.

 3. Lojalność i powtarzalność
  Dobre doświadczenia użytkownika skłaniają do powtarzalnego odwiedzania strony. Jeśli użytkownicy czują się komfortowo i zadowoleni z interakcji na Twojej stronie, będą bardziej skłonni wracać do niej w przyszłości. Lojalność użytkowników jest kluczowa dla sukcesu długoterminowego i wzrostu Twojej marki.

 4. Konkurencyjność na rynku
  W dzisiejszym świecie Internetu użytkownicy mają szeroki wybór. Dobre UX pozwala wyróżnić się spośród konkurencji. Jeśli Twoja strona oferuje łatwość nawigacji, intuicyjne funkcje i atrakcyjny wygląd, zwiększa to szanse na przyciągnięcie i utrzymanie użytkowników, nawet jeśli konkurencja oferuje podobne produkty lub usługi.

 5. Redukcja kosztów obsługi klienta
  Kiedy Twoja strona ma dobry UX, użytkownicy często mogą znaleźć odpowiedzi na swoje pytania bez konieczności kontaktu z obsługą klienta. Przejrzysta nawigacja, czytelne instrukcje i intuicyjne funkcje mogą pomóc użytkownikom samodzielnie znaleźć informacje, rozwiązać problemy lub dokonać zakupu. W rezultacie, obniża się ilość zgłoszeń i zapytań, co przekłada się na oszczędność czasu i środków.

 6. Pozytywny wizerunek marki
  Dobry UX świadczy o profesjonalizmie i trosce o potrzeby użytkowników. Gdy użytkownicy mają pozytywne doświadczenia na Twojej stronie istnieje większe prawdopodobieństwo, że Twoja firma będzie miała dla nich pozytywne konotacje i polecą ją znajomym.
Na jakie elementy zwrócić uwagę w kontekście projektowania UX?

 
Projektowanie UX składa się z kilku elementów, w tym badań użytkowników, projektowania interfejsów użytkownika, testowania prototypów i optymalizacji doświadczenia użytkownika. Badania użytkowników są kluczowe, ponieważ pomagają projektantom zrozumieć potrzeby i cele użytkowników oraz wyznaczyć cele projektowe. Programowanie interfejsów użytkownika polega na tworzeniu łatwych w obsłudze i intuicyjnych interfejsów, które pomagają użytkownikom łatwo poruszać się po produkcie lub usłudze. Testowanie prototypów jest ważne, ponieważ pozwala projektantom na weryfikację i udoskonalenie projektu zanim zostanie on wprowadzony na rynek. Optymalizacja UX jest ważna, ponieważ pozwala na ciągłe doskonalenie produktu lub usługi, tak aby lepiej odpowiadał potrzebom i oczekiwaniom użytkowników, wpływając na ich pozytywne doświadczenia. Więcej o badaniach użytkowników UX dowiesz się z artykułu na naszej stronie.
 
Projektowanie UX wymaga również uwzględnienia różnych aspektów, takich jak dostępność, estetyka, funkcjonalność, wydajność i bezpieczeństwo. W przypadku stron internetowych i aplikacji mobilnych, ważne jest również zapewnienie responsywności, czyli dostosowanie interfejsu do różnych rozmiarów ekranów, tak aby użytkownicy mogli korzystać z nich na różnych urządzeniach.


UX jest kluczowym elementem projektowania produktów i usług, który wpływa na jakość doświadczenia użytkownika i ich zadowolenie z korzystania z nich. Projektowanie UX wymaga uwzględnienia potrzeb i celów użytkowników, a także ciągłego doskonalenia produktu lub usługi, tak aby lepiej odpowiadał na potrzeby i oczekiwania użytkowników. Często jest decydującym czynnikiem, który sprawia, że użytkownik decyduje się na daną usługę lub produkt.

Szukasz firmy programistycznej?

Porozmawiaj z nami

Jesteśmy otwarci na wszelkie pomysły.

Edytor kodu do tworzenia aplikacji webowych, internetowych